Bitki çayları içinde en çok tüketilmesi tavsiye edilen bitkilerden bir tanesidir Kuşburnu. Özellikle kış aylarında tavsiye edilen bu bitkinin çayı bir çok fayda barındırmaktadır. C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesidir. Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Batı Asya’da yetişen bir tür bitki. İçi tüylüdür ve çok sayıda tohumu vardır. Gülgiller familyasından gelen kuşburnu, dikenli dalları, oval biçimli pembe ve beyaz çiçekleri ile tanınan bir bitki türüdür. Sonbaharda olgunlaşır. Çayı ve marmelatı yapılır. Güzel kokulu çiçekleri ile güle benzeyen bitki, halk arasında; yabangülü, itburnu, itgülü, gülelması, yiric gibi adlarla da bilinir.

C vitamini açısından oldukça zengin olan kuşburnu çayı, solunum yolu enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığa karşı kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve tıpkı böğürtlen çayı, tarçın çayı ve ısırgan çayı gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Kuşburnu taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da kullanılır. Ancak içinde bulunan tüylü çekirdekleri yüzünden yenmesi biraz zor olduğu için çoğunlukla çay olarak tüketilmektedir.

Kuşburnu çayı, kurutulmuş kuşburnundan yapılır. Lezzetli bir kuşburnu çayı yapmak için yıkanan kuşburunlarını yumuşatmak gerekir. Bunun için de kuşburnu sıcak suda 10-15 dakika haşlanır. Haşlanan kuşburnu önce süzülür sonra tekrar kaynamış suya atılarak demlenmek için kaynatılır. Demini vermeye başlayınca ocaktan alınan çay, soğuyunca süzülerek servis edilir. Kuşburnu çayı kaynatılırken içinde şeker katılabilir. Şeker yerine doğal tatlandırıcıları tercih edenler ise tarçın veya bal kullanabilirler. Kuşburnu soğuyunca vitaminlerini ve aromasını kaybetmediği için soğuk olarak veya tekrar ısıtılarak tüketilebilir.