Saçlarla oynamak

Saçlarla oynama, onları çekme bir kontrol bozukluğudur. Çok nadir görülen bu bozukluğu yaşayanlar kontrolsüzce saçlarını çekme, koparma gibi istekler duyar. Bu durum da uzun vadede saç dökülmesine sebep olur.

Saçları şekillendirmek

Saçları sık sık düzleştiriciyle şekillendirmek, fön çekmek, maşa yapmak gibi yüksek ısıda yapılan işlemler saç dökülmesine sebep olur. Ayrıca saçları açıcı kullanarak renklerini açmak, perma yaptırmak gibi işlemler de dökülme sebebidir.Bu dökülme sebepleri kalıcı zararlar bırakmasa da uzun süre yapılmamalı.

Saçkıran

Saçın belli bir bölümünde başlayan ve gittikçe yayılan bir hastalık olan saçkıran da uzun yıllar tedavisi sürebilecek bir hastalık. Kadınları, erkekleri ve çocukları da etkileyen hastalık kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülür.

Menapoz

Uzmanlar hala saç dökülmesiyle menapoz arasındaki ilişkinin kesin sebebini bulamasalar da menapoza giren birçok kadında saç dökülmesi yaşanıyor.

Tiroid hastalığı

Saç dökülmesi tiroid hormonlarındaki bir dengesizliğin en temel belirtilerindendir. Hipotiroid (tiroid bezinin yavaş çalışması) da hipertiroidi de (tiroid bezinin hızlı çalışması) saç dökülmesine sebep olur. Ancak tedavi sonrasında saçlar yine gürleşmeye başlar.

Aşırı kilo kaybı

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre 7 kilo ve üstü kilo verenlerde saç kaybıyla karşılaşılıyor. Zira bilinçsiz yapılan diyetler de vücutta demir veya başka minerallerin eksikliğine sebep olabiliyor. Ayrıca anoreksiya nervosa ya da blumiya gibi yeme bozuklukları sonucu da saçlar dökülüyor.

Vitamin ve mineral eksikliği

Demir ve protein eksikliği saç dökülmesinin en sık rastlanılan besin kaynaklı sebeplerindendir. Vücutta demir ve protein alımı azaldığında saç dökülmesi yaşanır. Çölyak hastaları ya da gluten hassasiyeti yaşayanlar da bu rahatsızlığa yakalanabiliyor.

Sıkı toplanmış saçlar

Saçı sıkı sıkı örmek, çekerek at kuyruğu yapmak gibi işlemler de bir çeşit kelliğe sebep olabilir. Bu tür saç dökülmesi kadınlarda erkeklerden daha çok görülüyor.

Stres

Stres ya da travmalar da saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir. Stres kaynaklı saç dökülmeleri travmalardan ya da stresli günlerin başlangıcından sonra yaklaşık 4 ay içinde kendini gösterir.

Ateşli hastalıklar

Yüksek ateş de saç dökülmesi nedenlerinden.