Vücudumuz muazzam bir hazinedir. Hala pek çok noktası gizemini korumaktadır. Ancak toplum arasında yayılan bazı söylentiler hiçbir gerçeklik yaratmamaktadır.

Yutulan sakız 7 yıl vücutta kalır
Sakızın içerisinde hem sindirilebilen hem de sindirilemeyen maddeler bulunur. Ancak yine de yutulan sakızın sindirilemeyen bölümleri kısa sürede vücuttan dışkı yoluyla atılır. 7 yıl gibi bir süre tamamen söylentidir.

Karanlıkta okumak gözleri bozar
Göz doktorlarına göre karanlıkta okumak sadece gözlerin baskı altında kalmasına yol açar. Ancak göz sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı belirtilmektedir.

Havuç gözlere iyi gelir
Havuç iyi kalitede A vitamini içerir. A vitamini göz sağlığı için gereklidir. Ancak A vitamini eksikliğinden muzdarip değilseniz yediğiniz havuçların zaten iyi derecede olan görme kalitesini arttırması söz konusu değildir.

Beynimizin % 10’unu kullanıyoruz
Bilim adamları beyni bir bilgisayar olarak görmektedir. Beynimizin her bir bölümü gerekli olduğu ölçüde kullanılmaktadır. Bir kerede tüm beynimizi kullanmasak bile her bölümü ayrı iş için kullanılmaktadır.

Plak temizliği dişleri zayıflatır
Dişlerdeki plakların temizliği zayıflatmanın aksine dişleri güçlendirir. Çünkü biriken plak tartara dönüşebilir ve temizlenmediği takdirde diş sağlığını tehdit edebilir.

Kesilen saç daha çabuk uzar
Dermatologlara göre kesilen saç normalde olduğundan daha hızlı bir şekilde uzamaz. Saçlarımız, her zamanki gibi normal seyrinde uzamaya devam eder.

Dizlerin kıtırdaması arterite yol açar
Yapılan araştırmalar dizlerin kıtırdaması olarak adlandırılan sesin, eklemler arasında hareket eden havadan başka bir şey olmadığını öne sürüyor.

8’den sonra yemek yerseniz kilo alırsınız
Beslenme uzmanlarına göre kilo almanın sebebi alınan kalorilerin yakılmamasıdır. Bu nedenle alınan kaloriler yakıldığı sürece ne zaman yemek yediğiniz bir önemi yok.

Birini korkutmak hıçkırığı geçirir
Doktorlar bunun sadece bir teori olduğunu belirtiyor. Korktuğunuz zaman hıçkırığın geçmesinin sebebi spazmın belirgin aralığını sekteye uğratmanız.